Celostátní vinařský kongres – 23. ledna 2023

Vytvořeno: 30. 12. 2022

Kurzy, školení

Celostátní vinařský kongres – 23. ledna 2023


V pondělí 23. ledna 2023 se v jízdárně valtického zámku uskuteční historicky první Celostátní vinařský kongres, který s sebou nese několik významů. Tím prvním a nejdůležitějším je nastavení témat pro budoucnost našeho oboru – vizí a případných řešení. 


Tím druhým je snaha o definování společných vinařských zájmů i potřeb a jejich konstruktivní propojení se státní správou a legislativou. A v neposlední řadě třetím významem je zmínění odkazu prof. Ing. Viléma Krause CSc.. Kongresem odstartujeme sérii akcí v následujícím roce a půl, kdy si ku příležitosti sto let od narození nestora oboru prof. Krause jeho odkaz připomeneme. Interval událostí s významným či dokonce zásadním dopadem na lidstvo se neustále zkracuje. To, co společnost a přírodu před několika stoletími poznamenalo jen občas, se nyní udává v řádu týdnů, někdy dokonce dnů. Pandemie, hospodářské turbulence, přírodní pohromy, dopady války, změny kurzů, mezinárodní vztahy, legislativní změny národní v souladu či nesouladu s těmi evropskými a tak dál, a tak dál…


Vinohradnický a vinařský průmysl je této reality součástí. Ty tam jsou například a jen namátkou časy, kdy jsme zasadili vinohrad s vědomím, že za čtyři, pět, nebo dokonce dvacet let, budeme sklízet a produkovat něco, co pozornost spotřebitele zaručeně upoutá.


Ano, časy jsou v lecčem nekompromisní. Stav a situaci je nutné vyhodnocovat pravidelně a v kratších intervalech. Mít vizi. Schopnost definovat a zavádět systémová a koncepční řešení. A v neposlední řadě mít pro to vše nastavenou funkční synchronizovanou komunikaci.


I proto tento formát. Formát vinařského kongresu, který by jednou za čtyři roky měl svést do jednoho místa vinaře od těch nejmenších přes zástupce organizovaných spolků až po na trhu etablované vinařské značky a velké podniky. Po jejich boku také vybrané zákonodárce a klíčové pracovníky státní správy. Je nevyhnutelné jednou za čas zastavit a uvědomit si, „co dělá levá a pravá“. Najít ochotu spolupracovat na hlavních tématech, chcete-li cílech. Jedině tak může být náš obor jako celek konkurenceschopný. Ba co víc, může i nadále pracovat na své výjimečnosti a držet kredit referenčního odvětví České republiky.


Důležité informace:


Historicky první Celostání vinařský kongres se uskuteční – 23. ledna 2023 v prostorách zámecké jízdárny – zámek Valtice; Zámek 1, 691 42 Valtice. Prezence od 12:00, zahájení kongresu ve 13:00.


Odborné příspěvky:


Vilém Kraus – ekologizace, rezistentní odrůdy, systém efektivní práce na vinici, udržitelná technika...


prof. Ing. Mojmír Baroň, Ph.D. – udržitelná produkce vína, moderní technologie, možnosti aplikovaného výzkumu...


Mgr. Klára Kollárová – příležitosti v tuzemském i mezinárodním kontextu, společenská odpovědnost...


Ing. Miloš Michlovský – komplexní pozicování tuzemského vinohradnictví a vinařství v následujících letech, navázání na odkaz prof. Ing. Viléma Krause CSc. Jako hosté promluví:


prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M. – předseda vlády České republiky


Ing. Zdeněk Nekula – ministr zemědělství České republiky


prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR – ministr zdravotnictví České republiky


Ing. Michal Kučera – předseda Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR


Mgr. Jan Grolich – hejtman Jihomoravského kraje Přihlašování je možné prostřednictvím formuláře na následujícícm odkaze: www.akcesvcr.cz. Registrace možná pouze do naplnění volné kapacity 350 míst.


Aktuální informace sledujte na našem webu www.svcr.cz nebo na Facebooku.


Pro více informací:

Michaela Houšťová

michaela.houstova@svcr.cz

+420 722 822 877. 

Počet zhlédnutí: 949

Další články, co stojí za přečtení

Chcete být v obraze? Přihlaste se k odběru novinek.